ПСИХІЧНІ РОЗЛАДИ, ЯКІ СПОСТЕРІГАЄМО У КОМБАТАНТІВ

ПСИХІЧНІ РОЗЛАДИ, ЯКІ СПОСТЕРІГАЄМО У КОМБАТАНТІВ

У своїй щоденній практиці мені доводиться зустрічатися з різними формами душевного болю. Так, саме душевного, оскільки «псюхе» з давньогрецької перекладається як «душа». І одними з таких форм є посттравматичні стресові розлади у людей, яким на собі прийшлося відчути, що таке військові дії. Війна безжалісна, вона залишає горе, смерть та страшні руйнування на шляху до свої геополітичної мети. Її не можна знищити, бо вона сама і є жорстоким втіленням вбивства.

Працюючи у клініці психіатрії та наркології Військово-медичного центру Північного регіону, кожного дня ми боролися за відновлення психічного здоров’я ще зовсім юних солдатів, сержантів, які не досягли 21 року, і, здавалося б, все їхнє життя ще попереду. Відновити свої сили під час активних бойових дій практично неможливо, тому ще сон – часто під обстрілом, і уві сні солдати бачать загиблих товаришів, криваві сцени війни. І ось тут «на допомогу» приходять психоактивні речовини, здатні підтримувати належну концентрацію, а після – алкоголь, який допомагає розслабитись. І, як наслідок, у 2019 році практично 22% всіх пацієнтів клініки складали військовослужбовці із синдромом залежності. Ось так і переплітаються самим тісним образом історії війн та наркотиків.

Проте навіть після повернення додому виникають проблеми, зовсім неочікувані. Роздратованість, дезорієнтація, агресія, безсоння, інколи навіть повна апатія – звичні прояви поведінки колишніх військовослужбовців. І ще нічні кошмари: і чим більше алкоголю, тим страшніше сновидіння. Алкоголь наче активізує всі жахливі спогади.

Для того, щоб звикнути до мирного життя, недостатньо просто повернутися у родинне коло, потрібно відключити механізми виживання, які вмикаються під час перебування у зоні бойових дій: «там» зараз вмирають побратими, а «тут» - неважливі, примітивні задачі. І навіть колись кохана дружина залишилась десь, через прірву пережитих подій. Саме тому колишнім військовослужбовцям так необхідна професійна допомога, щоб відновити своє психічне здоров’я, навіть просто поговорити про бої, про переживання, що робити при безсонні або при панічній атаці, або як вивести себе зі ступору. (за матеріалами статті А.В.Гайдабруса ДИНАМІКА ЗМІН СТРУКТУРИ ПСИХІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ СЕРЕД ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ЯКІ ЛІКУВАЛИСЬ У СТАЦІОНАРІ ПСИХІАТРИЧНОГО ВІДДІЛЕННЯ ВІЙСЬКОВО-МЕДИЧНОГО КЛІНІЧНОГО ЦЕНТРУ ПІВНІЧНОГО РЕГІОНУА.)